» Stowarzyszenia Aktuarialne
Polskie Stowarzyszenie Aktuariuszy
Działalność Instytutu została przerwana po wybuchu II wojny światowej, Polski Instytut Aktuariuszy nie wznowił już swej działalności, natomiast słowo „aktuariusz” zniknęło z polskich encyklopedii.
Po trwających pół wieku swoisty zastój w rozwoju nauk aktuarialnych w Polsce spowodował, że odbudowanie zawodu aktuariusza w Polsce nie było łatwym zadaniem. Wraz z upadkiem komunizmu w dniu 28 lipca 1990 roku weszło w życie nowe prawo ubezpieczeniowe stworzone w oparciu o normy prawne obowiązujące w krajach Wspólnoty Europejskiej. Zgodnie z wchodzącą w życie ustawą warunkiem rozpoczęcia działalności ubezpieczeniowej było uzyskanie licencji, dostarczenie planu działalności oraz zatrudnienie „specjalisty w zakresie matematyki ubezpieczeniowej, finansowej i statystki” a więc aktuariusza. Tymczasem w Polsce nie było ani jednego licencjonowanego aktuariusza. W związku z tym, Ministerstwo Finansów, pełniące nadzór nad rynkiem ubezpieczeń, zorganizowało w Warszawie pierwszy intensywny kurs, istniejącej do dziś, Letniej Szkoły Nauk Aktuarialnych. Od tej pory co roku organizowane są kolejne edycje, w ramach których kontynuowany jest program edukacyjny dla aktuariuszy z Polski oraz innych krajów Europy Wschodniej.
Wprowadzona w latach dziewięćdziesiątych ustawa odnoszącą się do firm ubezpieczeniowych, w szczególny sposób promowała istotną rolę aktuariusza w zarządzaniu firmą ubezpieczeniową, co zaowocowało powstaniem, w dniu 9 sierpnia 1991 roku, Polskiego Stowarzyszenie Aktuariuszy, którego zadaniem byłoby promowanie zawodu aktuariusza, jak również wspieranie edukacji i badań aktuarialnych. Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia został Krzysztof Stroiński, który pełnił tę funkcję do 1996 roku, a następnie od 2004 roku.
W ramach stowarzyszenia utworzono trzystopniową strukturę członkostwa: członkowie aspiranci, członkowie stowarzyszeni oraz członkowie rzeczywiści. Zdanie egzaminów aktuarialnych oraz posiadanie doświadczenia zawodowego w dziedzinie ubezpieczeń było wymogiem uzyskania członkostwa stowarzyszonego. W 1991 roku wprowadzono egzaminy kwalifikacyjne i przeprowadzano je dwa razy w roku. Później, w roku 1996, państwowe egzaminy aktuarialne zostały zastąpione przez egzaminy organizowane przez Stowarzyszenie. Do wykonywania obowiązków aktuariusza, w tym między innymi do potwierdzania rezerw aktuarialnych w firmach ubezpieczeniowych konieczne było posiadanie państwowej licencji aktuarialnej.
Obecnie Polskie Stowarzyszenie Aktuariuszy, poprzez organizowanie seminariów oraz wspieranie Letniej Szkoły Nauk Aktuarialnych, nadal odgrywa ważną rolę w promowaniu zawodu aktuariusza oraz edukacji aktuarialnej.
ATTUARIO - Aktuariusz
Biuro Aktuarialne
503 107 999